"Troska jest istotą pielęgniarstwa." Leninger, 1984

Tel. 61 813 12 11

nzoz@panaceum.poznan.pl

Pon, Wt, Czw: 08.00 - 14.00 Śr: 12.00-18.00; Pt: 08.00-13.00

Czy wiesz, jak się zachować wobec osób na wózku inwalidzkim?

  1. Ważne jest, abyś traktował osobę na wózku inwalidzkim jak decyzyjną jednostkę (pomijam przypadki kiedy to inne zaburzenia nie pozwalają na samostanowieniu o sobie). Gdy planujesz np. zakupy w centrum handlowym, zapytaj osobę na wózku, czy chce wybrać się razem z nami. Nie podejmuj za nią decyzji. Nawet jeśli wiesz, że taki wyjazd będzie kosztować sporo energii, to uwzględnij ją w naszych planach. Inaczej taka osoba poczuje się dyskryminowana i odrzucona.
  2. Z osobą na wózku inwalidzkim lepiej rozmawiaj gdy samemu siedzisz. Wtedy jest to „równa” rozmowa, można patrzeć sobie w oczy. Gdy ty stoisz, a osoba chora siedzi na wózku, to odczuwa dyskomfort.
  3. Nie oferuj pomocy na siłę. Osoby poruszające się na wózku lubią czuć, że są samodzielne. Najlepiej zapytaj taką osobę, czy będzie potrzebowała naszej pomocy.
  4. Jeśli osoba porusza się wózkiem inwalidzkim to wózek należy do jej najbliższej sfery. Nie traktuj go jak swoją podpórkę. Nie wieszaj na nim rzeczy np. siatek z zakupami, nie wkładaj przedmiotów do wózka. Jeśli chory sam zaproponuje, że coś potrzyma to owszem, możesz z tego skorzystać, ale pamiętaj nie jest to nasz wózek transportowy.
  5. Na samym początku rozmowy z osoba na wózku inwalidzkim nie wypytuj, dlaczego na nim jeździ. Jest to niegrzeczne.
  6. Jeśli osoba na wózku potrzebuje twojej pomocy, przed jej udzieleniem zapytaj jak masz pomóc. Nieumiejętne pomaganie może narazić chorego na utratę zdrowia lub życia. (np. kiedy osoba pomagająca nie zaciągnie blokad kół albo zapomni ułożyć nogi na specjalnych oparciach).
  7. Nie wpatruj się zbyt długo w osoby niepełnosprawne. Traktuj ich jak zwykłych ludzi. Nawet jeśli ich kończyny są bezwładne, albo ich wcale nie mają. Zachowaj uczucia szoku i zdziwienia dla siebie.
  8. Pamiętaj, aby nie stawać na miejscach parkingowych przeznaczonych dla niepełnosprawnych. Są to miejsca tak usytuowane, aby takie osoby miały blisko do wybranego celu. Dla ciebie przejście stu metrów nie jest problemem. Dla nich przejazd już tak.
  9. W rozmowie z osoba niepełnosprawną zachowuj się naturalnie. Pokazuj, że chcesz pomóc i jest to normalny odruch. Takie osoby nie chcą litości. Musisz zachować zdrowy umiar.

Na pdstawie źródła; http://zrozumchorego.blog.pl
Opracowała: mgr Beata Czekała
Koordynator Opieki Długoterminowej Panaceum