"Troska jest istotą pielęgniarstwa." Leninger, 1984

Tel. 61 813 12 11

nzoz@panaceum.poznan.pl

Pon, Wt, Czw: 08.00 - 14.00 Śr: 12.00-18.00; Pt: 08.00-13.00

Grejpfrut a leki

Czy wiesz, że leków nigdy nie należy popijać sokiem z cytrusów, a zwłaszcza z grejpfruta?

W ściankach jelita cienkiego są enzymy, które rozkładają szkodliwe związki. Dla ścianek jelita lek to taka sama trucizna jak każda inna i do walki z nią ruszają enzymy, które częściowo go neutralizują. Tymczasem sok z cytrusów zawiera związek, który paraliżuje pracę enzymów, a wówczas do organizmu może trafić nawet 10 razy tyle leku, ile zalecono.

Jak się chronić?
Jeśli nie zażywasz leków, nie ma problemu – możesz nadal zajadać się tym pysznym owocem. Jeśli zażywasz, wcale nie jest powiedziane, że musisz zrezygnować z grejpfrutów.Najlepiej nie pić soku z grejpfrutów ani nie jeść cytrusów 4 godziny przed i po przyjęciu lekarstwa, a w trakcie kuracji nie brać preparatów zawierających wyciąg z grejpfruta lub pomarańczy. Ale jeżeli leki, które przyjmujesz, nie wchodzą w interakcje z cytrusami, nie eliminuj tych owoców z diety. Są one doskonałym źródłem witaminy C oraz minerałów niezbędnych dla zdrowia.
W razie potrzeby ulotka informacyjna leku zawsze ostrzega, aby NIE spożywać grejpfrutów w czasie terapii danym lekiem – oto jeszcze jeden powód, by zawsze zapoznać się z ulotką.

Opracowały pielęgniarki Panaceum
mgr Beata Czekała
mgr Dorota Czajka