"Troska jest istotą pielęgniarstwa." Leninger, 1984

Tel. 61 813 12 11

nzoz@panaceum.poznan.pl

Pon, Wt, Czw: 08.00 - 14.00 Śr: 12.00-18.00; Pt: 08.00-13.00

Jak prawidłowo przechowywać leki

Preparaty, które kupujecie Państwo w aptece powinny być przechowywane w domu w warunkach zapewniających im trwałość oraz w miejscu niedostępnym dla dzieci, osób starszych.

Przedstawiamy kilka zasad, które ułatwią Państwu właściwe przechowywanie leków:

 • Leki przechowujemy zawsze w oryginalnych opakowaniach. Nie powinno się przesypywać leków do innych pojemniczków. Jeśli jest to z jakiś powodów konieczne, należy zakupić specjalne kasetki do dawkowania leków. Nie powinno się również wyrzucać ulotek informacyjnych załączonych do leków. Ulotka zawierająca wskazania, sposób dawkowania oraz możliwe działania niepożądane preparatu powinna być przechowywana razem z lekiem, aż do zakończenia kuracji.
 • Wszystkie leki znajdujące się w domu powinniśmy przechowywać w wydzielonej szafce lub szufladzie, najlepiej zamykanej na klucz, w miejscu niedostępnym dla dzieci i osób starszych.
 • Leków nie wolno przechowywać w łazience ze względu na dużą wilgotność powietrza. Wiele substancji jest wrażliwych na wilgoć i rozkłada się, tracąc właściwości lecznicze. Często w opakowaniach takich leków, w zakrętce lub w osobnym pojemniczku, znajduje się specjalna substancja pochłaniająca nadmiar wilgoci – nie wolno jej połykać ani usuwać z opakowania!
 • Chrońmy leki przed działaniem promieni słonecznych. Większość preparatów rozkłada się pod wpływem światła tracąc swoje wartości lecznicze.
 • Jeśli na opakowaniu nie zaznaczono, w jakiej temperaturze przechowywać lek, oznacza to na ogół, że można trzymać go w temperaturze pokojowej (15 – 25°C). Czasem producent zaleca przechowywanie leku w chłodnym miejscu – oznacza to, że preparat powinien być przechowywany w lodówce w temperaturze od 8 do 15 °C. Informacja taka znajduje się najczęściej na czopkach, globulkach i niektórych maściach. Niektóre leki są szczególnie wrażliwe na wysoką temperaturę i wymagają przechowywania w zimnym miejscu – oznacza to, że muszą znajdować się w lodówce, w temperaturze od 2 do 8 °C. W takich warunkach przechowujemy większość szczepionek, np. szczepionki przeciwko grypie, czy wirusowemu zapaleniu wątroby, a także zapas insuliny. Leków nie wolno zamrażać!
 • Warto regularnie przeglądać domową apteczkę, usuwając z niej leki niepotrzebne lub przeterminowane, które po zażyciu mogą doprowadzić do zatrucia. Porządkując apteczkę proszę zwrócić uwagę, by nie obcinać opakowań leków w sposób, który uniemożliwia później odczytanie nazwy leku i daty ważności.
 • Resztek leków nie powinno się wyrzucać do śmieci, ani wylewać do zlewu, sedesu ponieważ są to substancje toksyczne, które zanieczyszczają środowisko. Niepotrzebne, czy przeterminowane leki należy dostarczyć do najbliższej apteki, skąd zostaną przekazane do utylizacji.Opracowały pielęgniarki Panaceum
  mgr Beata Czekała
  mgr Dorota Czajka