"Troska jest istotą pielęgniarstwa." Leninger, 1984

Tel. 61 813 12 11

nzoz@panaceum.poznan.pl

Pon, Wt, Czw: 08.00 - 14.00 Śr: 12.00-18.00; Pt: 08.00-13.00

Masz cukrzycę – dbaj o swoje stopy!

 1. Stosuj się do ogólnie przyjętych zasad higieny.
 2. Stopy codziennie myj ciepłą wodą o temperaturze nieprzekraczającej 37ºC (zabronione jest moczenie stóp!).
 3. Starannie osuszaj szczególnie przestrzenie pomiędzy palcami.
 4. Jeżeli skóra ma skłonność do przesuszania i pękania wskazane jest natłuszczanie – możesz stosować maść witaminową / maść mocznikową / krem utrzymujący prawidłową kondycję skóry.
 5. Codzienne oglądaj stopy – w razie trudności skorzystaj z lusterka lub poprosić o pomoc drugą osobę.
 6. 6. Paznokcie obcinaj prosto (nie na kształt litery V!),  nie zbyt krótko, tak aby płytka paznokciowa była tak długa jak opuszka palca (paznokieć chroni przed urazem). Jeżeli masz kłopot z  samodzielnym obcinaniem paznokci powinieneś skorzystać z pomocy osoby profesjonalnie wykonującej pedicure z zachowaniem zasad aseptyki. Paznokcie skracaj przy pomocą papierowego pilnika, zachowując jeden kierunek piłowania.
 7. Nie stosuj maści na odciski !
 8. Noś obuwie o dostatecznej szerokości, w odpowiednim rozmiarze (cukrzycy z neuropatią, z powodu pogorszenia czucia, mają skłonność do kupowania butów za małych, mniejszych niż do tej pory nosili). Obcas w Twoich butach  powinien być niski i szeroki. Kupuj i noś buty wiązane.
 9. Nigdy nie chodź  boso (nawet po domu).
 10. Przed włożeniem butów zawsze sprawdź czy wewnątrz buta nie ma ostrych przedmiotów i wystających szwów, zagiętych wkładek.  Buty, które spowodowały jakiekolwiek uszkodzenie na stopie nie powinieneś więcej używać.
 11. Noś skarpety wykonane z naturalnych włókien,  bezszwowe, z luźnym ściągaczem, nie obcisłe (utrudniają krążenie krwi) ani też zbyt luźne.
 12. Dbaj aby stopy zawsze były ciepłe i suche, odziane codziennie w czyste skarpety.
 13. Trzymaj stopy w bezpiecznej odległości od źródła ciepła (w neuropatii zaburzone odczuwanie ciepła).
 14. Jeżeli zauważysz, że stopa jest spuchnięta, zmienił się kolor skóry – powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Takie objawy mogą świadczyć o zaburzeniach krążenia albo o rozwijającej się infekcji.
 15. Nie lekceważ nawet niewielkich skaleczeń – zabezpiecz je jałowym opatrunkiem (trudnogojące / niegojące rany wymagają pilnej konsultacji u lekarza). Mając cukrzycę masz większą skłonność do infekcji – objawy zakażenia: zaczerwienienie, wzmożone ucieplenie skóry, wyciek ropnej treści z rany, ból i opuchlizna. Te objawy są groźne!
 16. Codziennie spaceruj i ćwicz, to wzmacnia mięśnie i poprawia krążenie krwi, pozytywnie wpłynie na podtrzymywanie funkcji podporowej nóg.
 17. Jakiekolwiek nieprawidłowości w funkcji  podporowej powinieneś korygować przy  pomocy właściwie dobranego obuwia terapeutycznego lub indywidualnie dopasowanych wkładek.

Na podstawie;

„ Zespół stopy cukrzycowej”, pod red. W. Karnafla, B. Mrozikiewicz – Rakowskiej

Opracowała  pielęgniarka Panaceum mgr Beata Czekała – Koordynator Opieki Długoterminowej