- Stosuj się do ogólnie przyjętych zasad higieny.
- Stopy codziennie myj ciepłą wodą o temperaturze nieprzekraczającej 37ºC (zabronione jest moczenie stóp!).
- Starannie osuszaj szczególnie przestrzenie pomiędzy palcami.
- Jeżeli skóra ma skłonność do przesuszania i pękania wskazane jest natłuszczanie – możesz stosować maść witaminową / maść mocznikową / krem utrzymujący prawidłową kondycję skóry.
- Codzienne oglądaj stopy – w razie trudności skorzystaj z lusterka lub poprosić o pomoc drugą osobę.
- 6. Paznokcie obcinaj prosto (nie na kształt litery V!), nie zbyt krótko, tak aby płytka paznokciowa była tak długa jak opuszka palca (paznokieć chroni przed urazem). Jeżeli masz kłopot z samodzielnym obcinaniem paznokci powinieneś skorzystać z pomocy osoby profesjonalnie wykonującej pedicure z zachowaniem zasad aseptyki. Paznokcie skracaj przy pomocą papierowego pilnika, zachowując jeden kierunek piłowania.
- Nie stosuj maści na odciski !
- Noś obuwie o dostatecznej szerokości, w odpowiednim rozmiarze (cukrzycy z neuropatią, z powodu pogorszenia czucia, mają skłonność do kupowania butów za małych, mniejszych niż do tej pory nosili). Obcas w Twoich butach powinien być niski i szeroki. Kupuj i noś buty wiązane.
- Nigdy nie chodź boso (nawet po domu).
- Przed włożeniem butów zawsze sprawdź czy wewnątrz buta nie ma ostrych przedmiotów i wystających szwów, zagiętych wkładek. Buty, które spowodowały jakiekolwiek uszkodzenie na stopie nie powinieneś więcej używać.
- Noś skarpety wykonane z naturalnych włókien, bezszwowe, z luźnym ściągaczem, nie obcisłe (utrudniają krążenie krwi) ani też zbyt luźne.
- Dbaj aby stopy zawsze były ciepłe i suche, odziane codziennie w czyste skarpety.
- Trzymaj stopy w bezpiecznej odległości od źródła ciepła (w neuropatii zaburzone odczuwanie ciepła).
- Jeżeli zauważysz, że stopa jest spuchnięta, zmienił się kolor skóry – powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Takie objawy mogą świadczyć o zaburzeniach krążenia albo o rozwijającej się infekcji.
- Nie lekceważ nawet niewielkich skaleczeń – zabezpiecz je jałowym opatrunkiem (trudnogojące / niegojące rany wymagają pilnej konsultacji u lekarza). Mając cukrzycę masz większą skłonność do infekcji – objawy zakażenia: zaczerwienienie, wzmożone ucieplenie skóry, wyciek ropnej treści z rany, ból i opuchlizna. Te objawy są groźne!
- Codziennie spaceruj i ćwicz, to wzmacnia mięśnie i poprawia krążenie krwi, pozytywnie wpłynie na podtrzymywanie funkcji podporowej nóg.
- Jakiekolwiek nieprawidłowości w funkcji podporowej powinieneś korygować przy pomocy właściwie dobranego obuwia terapeutycznego lub indywidualnie dopasowanych wkładek.
Na podstawie;
„ Zespół stopy cukrzycowej”, pod red. W. Karnafla, B. Mrozikiewicz – Rakowskiej
Opracowała pielęgniarka Panaceum mgr Beata Czekała – Koordynator Opieki Długoterminowej