"Troska jest istotą pielęgniarstwa." Leninger, 1984

Tel. 61 813 12 11

nzoz@panaceum.poznan.pl

Pon, Wt, Czw: 08.00 - 14.00 Śr: 12.00-18.00; Pt: 08.00-13.00

Prawidłowo zakraplaj oczy

1. Przed podawaniem kropli do oczu umyj ręce.

2. W pozycji siedzącej odchyl głowę ku tyłowi i lewą ręką odciągnij dolną powiekę od strony skroni – utworzysz rodzaj „kieszonki”. Trzymaną w prawej ręce buteleczkę z kroplami skieruj ku utworzonej „kieszonce” i naciskając lekko jej trzon, wyciśnij jedną kroplę leku (ryc. A).

3. Po wpadnięciu kropli do oka natychmiast zamknij powiekę na 1–2 minuty. Jest to czas pozwalający lekarstwu przeniknął przez powierzchnię do wnętrza oka. Przed zamknięciem oka bezwzględnie unikaj mrugania, powoduje to zasysanie leku do znajdujących się w pobliżu nosa kanalików łzowych, przez które „ucieka” do nosa i gardła.
Po 2 minutach tę samą technikę zastosuj aby zakroplić drugie oko.

4. Zalecamy dodatkowo palcem ucisnąć drogi łzowe tak, jak widać na rycinie B.

5. Kiedy podajesz dwa leki o tej samej porze, koniecznie zrób co najmniej 5-minutową przerwa między jednym a drugim podaniem leku (zakropleniem)

UWAGA!
Najczęstszy błąd polega na wkraplaniu leku do wewnętrznego kącika oka (przy nasadzie nosa), w okolicy kanalika łzowego a ponadto na wykonaniu kilku mrugnięć w celu „rozprowadzenia” go. Mruganie uruchamia tzw. pompę łzową, zasysającą podane krople z worka spojówkowego do dróg łzowych. Lek nie ma szans wniknąć przez powierzchnię oka w głąb jego tkanek i uzyskać w nich wystarczającego stężenia terapeutycznego.
W przypadku stosowania kropli z grupy ß-blokerów (np: Betoptic), ich szybkie przedostanie się przez silnie ukrwioną śluzówkę nosa i gardła do krwiobiegu, może powodować skurcz oskrzeli oraz zaburzenia rytmu serca (szczególnie groźne w astmie oskrzelowej i niewydolności serca).
Źródło: Ośrodek Okulistyki Klinicznej we Wrocławiu

Tekst opracowała pielęgniarka Panaceum mgr Beata Czekała, Koordynator Opieki Długoterminowej